Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
Kierunki studiów > Studia I stopnia > Elektrotechnika > Elektrotechnika studia inżynierskie

Elektrotechnika studia inżynierskie (ZEK-SL)

pierwszego stopnia (inżynierskie)
stacjonarne, 3,5-letnie (7 semestrów)
Język: polski

ELEKTROTECHNIKA – STACJONARNE I stopnia

OPIS KIERUNKU STUDIÓW

Elektrotechnika jest kierunkiem z dziedziny nauk inżynieryjno-technicznych, który swoim zakresem obejmuje zagadnienia związane z wytwarzaniem, przesyłaniem oraz przetwarzaniem energii elektrycznej. Specyfiką kierunku oferowanego w ANS w Pile jest jego interdyscyplinarność. Bardzo szeroki zakres treści przekazywanych podczas zajęć dydaktycznych daje absolwentom możliwość zatrudnienia nie tylko na stanowiskach wprost związanych z elektrotechniką, ale też informatyką, elektroniką czy automatyką.

Program studiów obejmuje zajęcia dydaktyczne (wykłady, ćwiczenia, laboratoria, projekty i seminaria), oraz 1080 godzin praktyki zawodowej. Ponadto w ramach kierunku prowadzone są wielokrotnie nagradzane studia w formie dualnej - kształcenie praktyczne z udziałem podmiotów zewnętrznych obejmujące 600 godzin praktycznych. Studenci biorący udział w studiach dualnych wykonują zadania inżynierskie na rzecz wybranego podmiotu, za które otrzymują wynagrodzenie.  

Starannie przygotowany program studiów stanowi trafną odpowiedź na potrzeby rynku pracy. Ukończenie studiów na kierunku elektrotechnika w ANS w Pile pozwala absolwentom niemal natychmiast znaleźć satysfakcjonujące zatrudnienie, co od lat potwierdzane jest poprzez monitorowanie losów absolwentów.

Rekrutacja na I rok studiów prowadzona jest na kierunek. Specjalności wybierane są w dalszym toku studiów (po 4 semestrze studiów) i uruchomione zostaną w przypadku zainteresowania przez określoną ilość studentów.

SPECJALNOŚCI W RAMACH KIERUNKU:

Odnawialne Źródła Energii

Program specjalności obejmuje zagadnienia związane z wytwarzaniem i przesyłaniem energii z odnawialnych źródeł, ich ekologią i bezpieczeństwem oraz naukę projektowania systemów z odnawialnymi źródłami energii. Potrzeba wprowadzenia tej specjalności wynika z coraz większego stosowania i wykorzystywania odnawialnych źródeł energii w gospodarstwach domowych oraz w małych przedsiębiorstwach. W ramach studiów studenci nabywają umiejętności praktycznych w zakresie odnawialnych źródeł energii podczas specjalistycznych praktyk zawodowych, warsztatów specjalizacyjnych, w trakcie realizacji projektu przeddyplomowego, którego tematyka związana jest z pisaną pracą inżynierską. Prognozuje się, że z roku na rok specjaliści z tej dziedziny będą coraz częściej poszukiwani, a analiza losów absolwentów pozwala stwierdzić, że osoby które ukończyły specjalność Odnawialne Źródła Energii doskonale radzą sobie na rynku wykonując prace projektowe, serwisowe, montażowe w zakresie źródeł produkujących energię ze źródeł odnawialnych.

Systemy Automatyki i Elektroniki

Program specjalności nawiązuje do kierunku automatyka i robotyka, czyli zawiera przedmioty związane z elementami i urządzeniami stosowanymi w automatyce, podstawami robotyki, inteligentnymi instalacjami elektrycznymi oraz elementami cyfrowego przetwarzania sygnałów. Tworząc tę specjalność kierowano się oczekiwaniem pracodawców w regionie, którzy wykazywali potrzebę zatrudnienia zarówno inżyniera elektryka, jak i inżyniera automatyka. W ramach studiów studenci nabywają umiejętności praktycznych w zakresie systemów automatyki i elektroniki podczas specjalistycznych praktyk zawodowych, warsztatów specjalizacyjnych, w trakcie realizacji projektu przeddyplomowego, którego tematyka związana jest z pisaną pracą inżynierską. Na specjalności Systemy Elektroniki i Automatyki prace inżynierskie bardzo często realizowane są na zlecenie lub przy udziale przedstawicieli lokalnego przemysłu. Absolwenci kierunku elektrotechnika o specjalności Systemy Automatyki i Elektroniki cieszą się dużą renomą wśród regionalnych pracodawców.

Elektromobilność

Specjalność elektromobilność związana jest z bardzo dynamicznie rozwijającym się transportem niskoemisyjnym. W ramach przedmiotów specjalnościowych student kierunku elektrotechnika nabywa kompetencji w zakresie znajomości napędów elektrycznych, układów elektrycznych i elektronicznych, układów pomiarowych i sensoryki oraz rozwiązań konstrukcyjnych elektrycznych środków transportu. Analizy lokalnego, jak i krajowego rynku pracy, a także konieczność podążania za trendami rozwojowymi w branży elektrycznej stanowiły podstawę do utworzenia specjalności związanej z elektromobilnością. W ramach studiów studenci zdobywają doświadczenie oraz umiejętności praktyczne podczas specjalistycznych praktyk zawodowych, warsztatów specjalizacyjnych oraz w trakcie realizacji projektu przeddyplomowego, którego tematyka związana jest z pisaną pracą inżynierską. Przewiduje się, że absolwenci specjalności znajdą zatrudnienie m.in. jako specjaliści z zakresu diagnostyki i projektowania układów sterowania elektrycznymi środkami transportu.     

SYLWETKA ABSOLWENTA

Absolwent kierunku elektrotechnika jest przygotowany do rozwiązywania złożonych problemów w dziedzinie szeroko pojętej elektrotechniki z zastosowaniem nowoczesnej techniki informatyczno-elektronicznej. Studia pierwszego stopnia – inżynierskie, zapewniają absolwentowi teoretyczną wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie projektowania, wytwarzania i eksploatacji urządzeń elektrycznych i elektronicznych, automatyki, informatyki technicznej, komputerowych systemów pomiarowych i odnawialnych źródeł energii (w zależności od specjalności).

Absolwenci kierunku elektrotechnika znajdują zatrudnienie w przemyśle elektronicznym, elektrotechnicznym, elektromechanicznym, energetycznym, w utrzymaniu produkcji wielkich zakładów przemysłowych, w małych firmach zajmujących się ogólnie rozumianym sprzętem elektrycznym, czy wreszcie zakładają własną działalność gospodarczą, zajmując się dystrybucją, wykonawstwem i serwisem.

Szczególnym zainteresowaniem pracodawców cieszą się absolwenci specjalności SAiE, chętnie zatrudniani przy obsłudze robotów, czy też urządzeń automatyki, a specjalności OZE - w energetyce odnawialnej.

Wysokie umiejętności praktyczne absolwentów kierunku elektrotechnika, stają się podstawą szybkiej kariery zawodowej. Wielu z nich podejmuje studia magisterskie, wielu podnosi swoje kompetencje zawodowe na stypendiach i kursach zagranicznych. Daje to powody do szybkich awansów na wyższe stanowiska oraz osiągania wyższych zarobków.

MIEJSCE SKŁADANIA DOKUMENTÓW

Biuro Obsługi Kierunku - bud. J, I piętro, p. 120

tel. 67 352 26 12

WYMAGANE DOKUMENTY

Od kandydatów na I rok studiów wymagane są następujące dokumenty w języku polskim lub przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego:

  1. podanie o przyjęcie na I rok studiów na ustalonym formularzu,
  2. kopia świadectwa dojrzałości poświadczona przez uczelnię lub notariusza,
  3. kopia świadectwa ukończenia szkoły średniej/ponadgimnazjalnej poświadczona przez uczelnię,
  4. aktualna fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz zamieszczenie zdjęcia w formie elektronicznej w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów,
  5. dowód opłaty rekrutacyjnej – 85,00 zł - osobno dla każdego wybranego kierunku,
  6. w przypadku kandydatów kończących zagraniczne szkoły średnie/ponadgimnazjalne (późniejszy termin wydawania świadectw) kandydat może złożyć stosowne zaświadczenie dot. świadectwa dojrzałości. W przypadku przyjęcia na studia, student zobowiązany jest w terminie 14 dni od otrzymania decyzji lub najpóźniej do 15 września dostarczyć oryginał świadectwa dojrzałości pod rygorem skreślenia z listy przyjętych na studia,
  7. oryginał dokumentu potwierdzającego udział w finale olimpiady przedmiotowej, konkursie,
  8. w przypadku złożenia świadectw i dyplomów zagranicznych oraz innych dokumentów z informacjami o przebiegu kształcenia należy dodatkowo złożyć ich tłumaczenie na język polski przez osoby wskazane w § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 marca 2015 roku w sprawie postępowania w celu uznania świadectwa lub innego dokumentu albo potwierdzenia wykształcenia lub uprawnień do kontynuacji nauki uzyskanych w zagranicznym systemie oświaty (Dz. U. z 2015 poz. 447 z późn.zm.).

Przyznawane kwalifikacje:

Inżynier

Dalsze studia:

Przygotowanie do podjęcia studiów drugiego stopnia oraz możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia podyplomowe.

Uprawnienia zawodowe:

nie dotyczy

Efekty kształcenia

Uwaga, istnieje więcej niż jedna wersja tego pola. Kliknij poniżej i wybierz wersję, którą chcesz wyświetlić:

Efekty uczenia się zostały zatwierdzone uchwałą nr XVII/62/22 Senatu Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile z dnia 19 maja 2022 roku w sprawie uchwalenia programu studiów I stopnia na kierunku Elektrotechnika o profilu praktycznym.

EFEKTY UCZENIA SIĘ DLA KIERUNKU ELEKTROTECHNIKA Z ZAKRESU WIEDZY:
K_ELE_W01 zna zagadnienia analizy matematycznej: ciągi i szeregi liczbowe oraz potęgowe, własności funkcji, rachunek różniczkowy i całkowy jednej i wielu zmiennych niezbędne do zrozumienia, opisu i analizy działania elementów i układów elektrycznych i elektronicznych oraz zjawisk w nich występujących,
K_ELE_W02 zna algebrę liczb zespolonych, rachunek macierzowy z zastosowaniem do rozwiązywania układów równań liniowych, elementy geometrii analitycznej i rachunku wektorowego niezbędne do zrozumienia, opisu i analizy działania elementów i układów elektrycznych i elektronicznych oraz zjawisk w nich występujących,
K_ELE_W03 zna elementy logiki matematycznej i teorii zbiorów niezbędne do zrozumienia, opisu i analizy działania cyfrowych elementów i układów elektronicznych; zna podstawy statystyki matematycznej wykorzystywane w procesie analizy i opracowywania pomiarów,
K_ELE_W04 zna narzędzia informatyczne służące do przetwarzania danych, realizacji obliczeń i sporządzania dokumentacji technicznej,
K_ELE_W05 zna prawa fizyki w zakresie: mechaniki klasycznej, termodynamiki, ruchu falowego elektryczności, elektromagnetyzmu, elektrodynamiki klasycznej fizyki ciała stałego, fizyki występujących w niej zjawisk elektrycznych, optyki w zakresie niezbędnym do zrozumienia zjawisk fizycznych występujących w elementach i układach elektrycznych oraz ich otoczeniu,
K_ELE_W06 zna i rozumie zagadnienia związane z: budową materii, fizyką jądrową i promieniotwórczością, grawitacją oraz ogólną teorią względności próbą unifikacji oddziaływań,
K_ELE_W07 zna niezbędne słownictwo i zwroty w języku angielskim oraz odpowiednie formy gramatyczne, umożliwiające komunikację w tym języku; rozumie teksty techniczne,
K_ELE_W08 zna podstawowe właściwości materiałów elektrotechnicznych oraz metody ich badań i zastosowania; zna typowe technologie inżynierskie w zakresie elektrotechniki oraz zna najnowsze trendy rozwojowe,
K_ELE_W09 zna zasady tworzenia i czytania rysunków wykonawczych detali oraz rysunków konstrukcji elektromechanicznych w zastosowaniach inżynierskich.; zna zasady tworzenia i czytania schematów elektrycznych,
K_ELE_W10 zna najważniejsze pojęcia informatyki; zna budowę i zasadę działania komputera, oprogramowania komputerowego i sieci komputerowych; jest świadomy zagrożeń związanych z bezpieczeństwem systemów komputerowych, a także zna wybrane zagadnienia prawne związane z pracą na komputerze,
K_ELE_W11 posiada wiedzę informatyczną, w zakresie wykorzystania podstawowych narzędzi informatycznych, podstaw programowania oraz technologii informacyjnych i podstawowych zagadnień dotyczących eksploatacji sieci komputerowych; zna środowisko programowe MatLab oraz zasady programowania w języku C++,
K_ELE_W12 zna prawa elektrotechniki; zna właściwości elementów obwodów elektrycznych i rozumie zagadnienia związane ze stanami ustalonymi i nieustalonych.; zna i rozumie metody stosowane w analizie liniowych obwodów elektrycznych; zna i rozumie zastosowanie rachunku operatorowego w analizie obwodów,
K_ELE_W13 zna i rozumie działanie i stosowanie cyfrowych elementów elektronicznych; zna zasady tworzenia układów cyfrowych, ich współpracy oraz metody analizy ich właściwości,
K_ELE_W14 zna budowę, właściwości i zasady eksploatacji elektronicznej aparatury pomiarowej; zna jednostki i wzorce; zna zasady określania niepewności wyników pomiarów; zna i rozumie metodologię pomiarów wielkości elektrycznych i nieelektrycznych; zna sposoby organizacji i budowy złożonych systemów pomiarowych,
K_ELE_W15 zna zasady działania, projektowania i budowy urządzeń elektroenergetycznych; rozumie zasady rynku energii i związanych z nim regulacji prawnych; zna odnawialne źródła energii oraz rozumie zjawiska i procesy, występujące podczas konwersji energii ze źródeł odnawialnych w energię elektryczną,
K_ELE_W16 zna i rozumie działanie i stosowanie elementów elektronicznych.; zna elektroniczne układy analogowe, zna zasady ich współpracy oraz metody analizy ich właściwości; zna sposoby projektowania, montażu i wykonania prostych układów elektronicznych,
K_ELE_W17 zna i rozumie zasady działania elementów i układów energoelektronicznych; zna topologię, właściwości i oddziaływanie układów energoelektronicznych na sieć elektroenergetyczną oraz zna tendencje rozwojowe w energoelektronice; zna sposoby projektowania, montażu i wykonania prostego układu energoelektronicznego,
K_ELE_W18 zna i rozumie zasady działania i budowę systemów mikroprocesorowych oraz ich zastosowania w wybranych gałęziach przemysłu; zna i rozumie zasady projektowania, montażu i uruchomienia prostego systemu mikroprocesorowego,
K_ELE_W19 rozumie podstawy automatyki i regulacji automatycznej w elektrotechnice; zna zasady dynamiki, statyki i jakości regulacji oraz stabilności liniowych oraz nieliniowych układów automatyki; rozumie zasady doboru układów regulacyjnych zapewniających uzyskanie pożądanych cech układu regulacji,
K_ELE_W20 zna rodzaje i obszary zastosowań sterowników programowalnych; zna zasady działania sterowników programowalnych oraz metody ich programowania i układy komunikacji; zna i rozumie zasady projektowania, montażu i uruchomienia prostego sterownika w automatyce przemysłowej,
K_ELE_W21 zna budowę i zasady działania transformatorów oraz maszyn elektrycznych prądu stałego i przemiennego, zna zjawiska fizyczne występujące w tych urządzeniach; zna zasady poprawnej eksploatacji układów technicznych z zastosowaniem maszyn elektrycznych i transformatorów.
K_ELE_W22 rozumie związki między konstrukcją urządzeń, a ich niezawodnością i efektywnością; zna zagrożenia występujące w pracy z urządzeniami niskiego napięcia, zapobiegania tym zagrożeniom, i ratowania poszkodowanych; zna obowiązki wynikające z eksploatacji urządzeń elektrycznych, w tym uregulowania prawne i zakresy odpowiedzialności,
K_ELE_W23 zna teoretyczne i praktyczne aspekty stosowania i eksploatacji podstawowych typów elektrycznych układów napędowych; zna zautomatyzowane, kompleksowe układy napędowe z przekształtnikami energoelektronicznymi,
K_ELE_W24 zna sposoby modelowania układów dynamicznych za pomocą komputera; zna zastosowania różnych języków i technik programowania do tworzenia modeli obiektów oraz wyznaczania ich parametrów lub zna sposoby projektowania układów elektronicznych za pomocą komputera; zna sposoby programowania i tworzenia modeli układów elektronicznych oraz wyznaczania ich parametrów,
K_ELE_W25 zna zasady bezpieczeństwa pracy przy urządzeniach elektrycznych i tworzenia ergonomicznych stanowisk pracy; rozumie konieczność doskonalenia umiejętności pracy w środowisku przemysłowym oraz przestrzegania przepisów BHP; zna i rozumie społeczne uwarunkowania działalności inżynierskiej,
K_ELE_W26 zna i rozumie fundamentalne dylematy współczesnej cywilizacji,
K_ELE_W27 zna prawne uwarunkowani działalności inżynierskiej; zna i rozumie podstawowe pojęcia z zakresu własności przemysłowej i prawa autorskiego; zna zasady sporządzania opisów patentowych i korzystania z baz patentowych,
K_ELE_W28 zna podstawy techniki świetlnej, pomiarów światła, sprzętu oświetleniowego, zasad projektowania systemów oświetleniowych, stosowania źródeł światła i sprzętu oświetleniowego w różnych zastosowaniach lub zna sposoby projektowania, bezpieczeństwa, obowiązujących norm i materiałów stosowanych w elektrycznych instalacjach budowlanych,
K_ELE_W29 zna struktury i działania układów regulacji prędkości i położenia kątowego, zna metody strojenia i programowanie zautomatyzowanych przemysłowych układów elektromechanicznych,
K_ELE_W30 zna i rozumie źródła i przyczyny podatności urządzeń elektrycznych i elektronicznych na zakłócenia EM, techniki ich pomiarów i eliminacji lub zna podstawowe prawa i właściwości pola elektromagnetycznego oraz jego oddziaływanie na środowisko,
K_ELE_W31 zna i rozumie historyczne i kulturowe uwarunkowania działalności zawodowej w regionie lub zna i rozumie geograficzne i gospodarcze uwarunkowania działalności zawodowej w regionie,
K_ELE_W32 zna metody i zasady wykonywania konstrukcji mechanicznych, zna podstawy mechaniki precyzyjnej oraz systemów stosowanych w sterowaniu układami mechanicznymi lub zna prawa eksploatacji urządzeń technicznych, zna i rozumie prawa niezawodności w eksploatacji urządzeń technicznych,
K_ELE_W33 zna i rozumie procesy zarządzania oraz funkcje, zasady i instrumenty zarządzania; rozumie podstawowe problemy zarządzania i działalności gospodarczej,
K_ELE_W34 zna ogólne zasady tworzenia i rozwoju form indywidualnej przedsiębiorczości, wykorzystującej wiedzę z zakresu dziedzin nauki i dyscyplin naukowych, właściwych dla elektrotechniki.

EFEKTY UCZENIA SIĘ DLA SPECJALNOŚCI ELEKTROMOBILNOŚĆ Z ZAKRESU WIEDZY:
K_ELE_EM_W01 zna i rozumie teoretyczne i praktyczne aspekty stosowania i eksploatacji elektrycznych układów napędowych stosowanych w elektrycznych środkach transportu,
K_ELE_EM_W02 zna i rozumie działanie i stosowanie układów elektrycznych i elektronicznych stosowanych w elektromobilności; zna sposoby projektowania, montażu i wykonania układów elektronicznych wykorzystywanych w elektromobilności,
K_ELE_EM_W03 zna i rozumie rozwiązania konstrukcyjne w elektrycznych środkach transportu, w tym rozwiązania proekologiczne,
K_ELE_EM_W04 zna i rozumie zagadnienia związane z systemami pomiarowymi w elektromobilności,
K_ELE_EM_W05 zna sposoby wykonywania zadań praktycznych, teoretycznych i symulacyjnych wynikających z rozwiązywania określonego zadania inżynierskiego.

EFEKTY UCZENIA SIĘ DLA KIERUNKU ELEKTROTECHNIKA Z ZAKRESU UMIEJĘTNOŚCI:
K_ELE_U01 potrafi poprawnie i efektywnie zastosować umiejętności matematyczne do przeprowadzenia niezbędnych obliczeń, szacowania wartości parametrów, analizy i opisu obiektów i procesów powiązanych z elektrotechniką na poziomie inżynierskim,
K_ELE_U02 potrafi poprawnie i efektywnie zastosować poznane zasady i prawa fizyki do jakościowej i ilościowej analizy zagadnień fizycznych o charakterze inżynierskim,
K_ELE_U03 potrafi pozyskiwać informacje z literatury, baz danych i innych źródeł z zakresu doboru metod i procedur niezbędnych do rozwiązywania problemów inżynierskich,
K_ELE_U04 potrafi wykonywać rysunki techniczne z wykorzystaniem graficznego programu komputerowego AutoCAD; potrafi tworzyć i czytać dokumentację techniczną obejmującą rysunki konstrukcji elektromechanicznych i elektrycznych, potrafi rysować schematy elektryczne zgodnie z obowiązującymi normami,
K_ELE_U05 potrafi posługiwać się kalkulatorem, komputerem oraz oprogramowaniem w celu tworzenia dokumentacji technicznej, prezentacji multimedialnej; umie wykorzystywać bazy danych i sieci komputerowe,
K_ELE_U06 potrafi wykonać obliczenia związane z analizą układów elektrycznych i elektronicznych, umie posługiwać się odpowiednimi narzędziami informatycznymi wykorzystywanymi w inżynierii elektrycznej; potrafi szacować niektóre wielkości na podstawie analizy schematów i innych danych technicznych,
K_ELE_U07 potrafi korzystać ze źródeł literaturowych dostępnych w wersji drukowanej i elektronicznej, integrować pozyskane informacje, a także formułować i uzasadniać opinie,
K_ELE_U08 potrafi wykonać symulację komputerową układu dynamicznego lub potrafi przeprowadzić symulację działania układu elektronicznego,
K_ELE_U09 umie posługiwać się językiem angielskim na poziomie B2, umie czytać teksty technicznych z zakresu elektrotechniki, instrukcji obsługi urządzeń elektrycznych oraz podobnych dokumentów,
K_ELE_U10 potrafi zaplanować i przeprowadzić pomiary podstawowych wielkości elektrycznych i nieelektrycznych, potrafi przedstawić otrzymane wyniki w formie liczbowej (wartości parametrów), tabelarycznej i graficznej, umie określić uchyb zmierzonych wartości oraz dokonać interpretacji wyników pomiarów; potrafi poprawnie stosować aparaturę pomiarową,
K_ELE_U11 potrafi ocenić przydatność materiałów stosowanych w elektrotechnice oraz umiejętnie je stosować,
K_ELE_U12 potrafi obliczyć podstawowe parametry związane z konstrukcjami mechanicznymi, potrafi dobrać odpowiednie materiały konstrukcyjne oraz umie określić przydatność elementów i układów mechatronicznych lub potrafi ocenić czas eksploatacji urządzeń technicznych oraz ich niezawodności w eksploatacji,
K_ELE_U13 potrafi zastosować podstawy teoretyczne w analizie liniowych obwodów elektrycznych w stanie ustalonym i w stanie nieustalonym, potrafi wykorzystać transmitancję operatorową oraz odpowiedź impulsową i skokową układu elektrycznego w ocenie stabilności układu,
K_ELE_U14 potrafi dokonać analizę działania oraz zbadać wybrane zautomatyzowane układy elektromechaniczne, potrafi je programować i uruchamiać,
K_ELE_U15 potrafi zaprojektować, wykonać, uruchomić i przetestować prosty układ elektryczny lub elektroniczny, używając właściwych metod, technik i narzędzi,
K_ELE_U16 potrafi określić działanie prostych elektronicznych układów analogowych i cyfrowych na podstawie ich struktury i właściwości zastosowanych elementów; potrafi oszacować ich podstawowe parametry i zbadać właściwości takich układów,
K_ELE_U17 potrafi dokonać porównania różnych rozwiązań projektowych, w zakresie podstawowych zagadnień w obszarze elektrotechniki i elektroniki, ze względu na wybrane kryteria użytkowe i ekonomiczne,
K_ELE_U18 potrafi przeprowadzić analizę funkcjonowania systemu elektroenergetycznego oraz wykonać obliczenia parametrów systemu i urządzeń przy określonych warunkach eksploatacyjnych; ma podstawowe umiejętności niezbędne do pracy w elektroenergetyce i przemyśle na stanowiskach inżynierskich,
K_ELE_U19 potrafi określić zjawiska fizyczne towarzyszące pracy urządzeń elektrycznych i elektronicznych; potrafi dobrać i stosować takie urządzenia zgodnie z zaleceniami KEM lub zgodnie z teorią pola EM,
K_ELE_U20 potrafi korzystać z norm technicznych, kart katalogowych i not aplikacyjnych w celu dobrania odpowiednich elementów projektowanego układu lub systemu elektrycznego lub elektronicznego,
K_ELE_U21 potrafi zaplanować i zgrubnie oszacować koszty wytworzenia prostego urządzenia lub układu elektrycznego,
K_ELE_U22 umie stosować mikroprocesory do rozwiązywania zadań; potrafi napisać program oraz analizować pracę zaprogramowanego mikroprocesora przy użyciu odpowiednich narzędzi,
K_ELE_U23 potrafi w oparciu o założenia projektowe zaprojektować oświetlenie elektryczne; potrafi zastosować odpowiednie źródła światła; potrafi opracować dokumentację projektową zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami lub potrafi w oparciu o założenia projektowe zaprojektować instalacje elektryczne niskiego napięcia do zasilania różnych odbiorników energii elektrycznej; potrafi sprawdzić instalację elektryczną oraz wykonać podstawowe badania odbiorcze i eksploatacyjne instalacji elektrycznych niskiego napięcia; potrafi opracować dokumentację projektową zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami,
K_ELE_U24 potrafi poprawnie eksploatować urządzenia elektryczne zgodnie z ogólnymi wymogami i dokumentacją techniczną,
K_ELE_U25 potrafi stosować układy automatyki ze sterownikami programowalnymi; potrafi zaprojektować, wykonać i uruchomić układ sterujący oparty o sterownik programowalny,
K_ELE_U26 potrafi, przy rozwiązywaniu zadań dotyczących układów i systemów elektrycznych, dostrzegać ich aspekty pozatechniczne, w tym środowiskowe, ekonomiczne i prawne,
K_ELE_U27 potrafi pracować w środowisku przemysłowym oraz umie stosować zasady bezpieczeństwa i higieny pracy,
K_ELE_U28 potrafi przebadać podstawowe zjawiska fizyczne towarzyszące pracy urządzeń elektrycznych niskiego napięcia; potrafi dobrać, przebadać i obsługiwać urządzenia elektroenergetyczne wykorzystywane w instalacjach elektrycznych,
K_ELE_U29 potrafi ocenić przydatność podstawowych metod i narzędzi służących do rozwiązywania prostych zadań inżynierskich o charakterze praktycznym, typowym dla elektrotechniki oraz wybierać i stosować właściwe metody i narzędzia,
K_ELE_U30 potrafi samodzielnie rozwiązywać zadania z zakresu ciągłych układów regulacji automatycznej oraz zastosować aparat matematyczny do przeprowadzenia analizy obiektów regulacji w dziedzinie czasu i częstotliwości; potrafi zbudować, uruchomić oraz przetestować proste układy regulacji automatycznej,
K_ELE_U31 potrafi zaplanować i wykonać pomiary parametrów i zdjąć charakterystyki transformatorów, silników i generatorów elektrycznych,
K_ELE_U32 potrafi połączyć, uruchomić oraz przetestować zaprojektowany układ napędowy oraz przeprowadzić pomiary charakterystyk statycznych i dynamicznych układów napędowych,
K_ELE_U33 potrafi zorganizować i przeprowadzić badania układów energoelektronicznych, wykorzystując adekwatną aparaturę pomiarowo-rejestrującą, a następnie opracować wyniki badań,
K_ELE_U34 potrafi pracować indywidualnie i w małym zespole, potrafi opracować i zrealizować harmonogram prac zapewniający dotrzymanie terminu; potrafi opracować dokumentację realizacji zadania inżynierskiego,
K_ELE_U35 potrafi samodzielnie zdobywać potrzebną wiedzę, w celu podnoszenia kompetencji zawodowych przez całe życie,
K_ELE_U36 potrafi komunikować się z otoczeniem na tematy związane z wykonywanym zawodem oraz prowadzić konstruktywną i fachową dyskusję w tym zakresie,
K_ELE_U37 potrafi wypowiadać się, formułować i uzasadniać opinie, wyjaśniać swoje stanowisko, przedstawiać wady i zalety różnych rozwiązań, uczestniczyć w dyskusji i prezentować tematykę ogólną i naukowo-techniczną.

EFEKTY UCZENIA SIĘ DLA SPECJALNOŚCI ELEKTROMOBILNOŚĆ Z ZAKRESU UMIEJĘTNOŚCI:
K_ELE_EM_U01 potrafi łączyć, uruchamiać oraz testować układy napędowe stosowane w elektrycznych środkach transportu oraz wie jak przeprowadzić pomiary ich charakterystyk statycznych i dynamicznych,
K_ELE_EM_U02 potrafi uruchamiać i testować układy elektryczne i elektroniczne stosowane w elektromobilności, używając właściwych metod, technik i narzędzi,
K_ELE_EM_U03 potrafi zaprojektować konstrukcję niewielkiego, elektrycznego środka transportu,
K_ELE_EM_U04 potrafi dokonać pomiarów wielkości elektrycznych i nieelektrycznych w elektromobilności,
K_ELE_EM_U05 potrafi przygotować prezentację zawierającą wyniki pracy dyplomowej, uzasadnić w dyskusji sposób realizacji i osiągnięte efekty,
K_ELE_EM_U06 potrafi dokonać identyfikacji i sformułować specyfikację zadania inżynierskiego w ramach kierunku studiów,
K_ELE_EM_U07 potrafi obsługiwać i konserwować urządzenia techniczne, obiekty i systemy techniczne charakterystyczne dla kierunku elektrotechnika,
K_ELE_EM_U08 potrafi wykorzystać doświadczenie związane z obsługą i konserwacją urządzeń technicznych, obiektów i systemów technicznych charakterystycznych dla wybranej specjalności,
K_ELE_EM_U09 potrafi wykorzystać doświadczenie zdobyte w trakcie praktyki specjalistycznej, związane z rozwiązywaniem praktycznych zadań inżynierskich w środowisku specjalistów,
K_ELE_EM_U10 potrafi wykonać inżynierską pracę dyplomową w tym: potrafi pozyskiwać informacje z literatury, baz danych oraz innych źródeł, potrafi wykorzystać do formułowania i rozwiązywania zadań metody analityczne, symulacyjne i eksperymentalne, potrafi ocenić przydatność i możliwość wykorzystania nowych technik i technologii, potrafi dokonać identyfikacji i sformułować specyfikację zadań, w tym zadań nietypowych oraz eksperymentów potrafi zgodnie z zadaną specyfikacją zaprojektować oraz zrealizować urządzenie, obiekt, system lub proces.

EFEKTY UCZENIA SIĘ DLA KIERUNKU ELEKTROTECHNIKA, SPECJALNOŚCI ELEKTROMOBILNOŚĆ Z ZAKRESU KOMPETENCJI SPOŁECZNYCH:
K_ELE_K01 jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy oraz odbieranych treści; jest gotów do podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych,
K_ELE_K02 jest gotów do odpowiedzialnej działalności w zawodzie inżyniera elektryka, w tym przestrzegania zasad etyki oraz związanej z tym odpowiedzialności za podejmowane decyzje oraz konieczności zachowania tradycji zawodu,
K_ELE_K03 jest gotów działać w sposób przedsiębiorczy w obszarze inżynierii elektrycznej,
K_ELE_K04 jest gotów do wypełnienia roli społecznej absolwenta uczelni technicznej, a zwłaszcza formułowania i przekazywania społeczeństwu informacji i opinii dotyczących osiągnięć techniki i innych aspektów inżynierii elektrycznej, podejmuje starania, aby przekazać takie informacje i opinie w sposób powszechnie zrozumiały,
K_ELE_K05 jest gotów do działania na rzecz społeczeństwa,
K_ELE_K06 jest gotów do aktywności indywidualnej i zespołowej, wykraczających poza działalność inżynierską; ma świadomość roli jaką w zawodzie inżyniera odgrywa wiedza i opinie ekspertów,
K_ELE_K07 wykazuje dbałość o wykonanie powierzonych zadań.

Plan studiów:

Oznaczenia wykorzystane w siatkach:
wyk - Wykład
egz - Egzamin
lab - Laboratorium
p - Praktyka
pro - Projekty
sam - Samokształcenie
sem - Seminarium
ćw - Ćwiczenia
x - Ocena końcowa
z - ZAL
zo - Zaliczenie na ocenę
1 semestr, Elektrotechnika, studia stacjonarne, pierwszego stopniaECTSwykegzlabpprosamsemćwzal
Język angielski I230zo
Technologia informacyjna21020x
Wychowanie fizyczne I030z
Fizyka I33015x
Geometria i grafika inżynierska21515x
Informatyka I33020x
Inżynieria materiałowa115x
Matematyka I94560x
Wprowadzenie do teorii obwodów42010x
Wstępne szkolenie z zakresu BHP04z
Przysposobienie biblioteczne02z
Przedmiot do wyboru 1:
Geografia i gospodarka powiatu pilskiego115x
Historia, kultura, religia i sztuka powiatu pilskiegojak powyżej15x
Przedmiot do wyboru 2:
Filozofia współczesna115x
Teoria krytycznajak powyżej15x
Razem:282015530145
2 semestr, Elektrotechnika, studia stacjonarne, pierwszego stopniaECTSwykegzlabpprosamsemćwzal
Język angielski II230zo
Wychowanie fizyczne II030z
Fizyka II21515x
Informatyka II310 lub 1530x
Matematyka II53030x
Bezpieczeństwo pracy przy urządzeniach elektrycznych i ergonomia230 lub 15x
Metrologia I4303010x
Praktyka zawodowa-podstawowa 15160x
Teoria obwodów I97545x
Razem:3215075160145
3 semestr, Elektrotechnika, studia stacjonarne, pierwszego stopniaECTSwykegzlabpprosamsemćwzal
Język angielski III230zo
Automatyka i regulacja automatyczna I230 lub 1530 lub 15x
Elektronika cyfrowa530151015x
Metrologia II430015 lub 3015 lub 10x
Teoria obwodów II83030 lub 4530x
Urządzenia elektryczne43030x
Przedmiot do wyboru:
Kompatybilność elektromagnetyczna21515x
Teoria pola elektromagnetycznegojak powyżej1515x
Razem:271501540105
4 semestr, Elektrotechnika, studia stacjonarne, pierwszego stopniaECTSwykegzlabpprosamsemćwzal
Język angielski IV3030zo
Automatyka i regulacja automatyczna II415 lub 30151515x
Elektroenergetyka4301515x
Maszyny elektryczne6453015 lub 20x
Podstawy elektroniki530151020x
Praktyka zawodowa-kierunkowa 15160x
Praktyka zawodowa-podstawowa 24120x
Techniki mikroprocesorowe I2200205x
Przedmiot do wyboru:
Elektryczne instalacje budowlane21515x
Oświetlenie elektrycznejak powyżej1515x
Razem:351551102806065
5 semestr, Elektrotechnika, Odnawialne Źródła Energii, studia stacjonarne, pierwszego stopniaECTSwykegzlabpprosamsemćwzal
Podstawy przedsiębiorczości w małych i średnich przedsiębiorstwach115x
Zarządzanie i prowadzenie działalności gospodarczej115x
Energoelektronika I330015x
Praktyka zawodowa-kierunkowa 24120x
Sterowniki programowalne I32025 lub 3015x
Techniki mikroprocesorowe II3102015x
Układy elektroniczne620152020x
Odnawialne źródła energii3301515x
Układy zasilania odbiorców23015x
Przedmiot do wyboru:
Eksploatacja i niezawodność21515x
Mechanika i mechatronikajak powyżej1515x
Razem:28200501208065
5 semestr, Elektrotechnika, Systemy Automatyki i Elektroniki, studia stacjonarne, pierwszego stopniaECTSwykegzlabpprosamsemćwzal
Podstawy przedsiębiorczości w małych i średnich przedsiębiorstwach115x
Zarządzanie i prowadzenie działalności gospodarczej115x
Energoelektronika I330015x
Praktyka zawodowa-kierunkowa 24120x
Sterowniki programowalne I32025 lub 3015x
Techniki mikroprocesorowe II3102015x
Układy elektroniczne620152020x
Cyfrowe przetwarzanie sygnałów23015x
Inteligentne instalacje elektryczne33030x
Przedmiot do wyboru:
Eksploatacja i niezawodność21515x
Mechanika i mechatronikajak powyżej1515x
Razem:28200801205065
6 semestr, Elektrotechnika, Systemy Automatyki i Elektroniki, studia stacjonarne, pierwszego stopniaECTSwykegzlabpprosamsemćwzal
Elektryczne układy napędowe4222414x
Energoelektronika II5303030x
Sterowniki programowalne II3101515x
Elementy i urządzenia automatyki33030x
Praktyka zawodowa-specjalnościowa 17200x
Praktyka zawodowa-specjalnościowa 25160x
Projekt przeddyplomowy360 lub 30x
Seminarium przeddyplomowe115x
Przedmiot do wyboru:
Komputerowe projektowanie układów elektrycznych i elektronicznych21530x
Symulacja komputerowa układów dynamicznychjak powyżej1530x
Razem:331221593605915
7 semestr, Elektrotechnika, Systemy Automatyki i Elektroniki, studia stacjonarne, pierwszego stopniaECTSwykegzlabpprosamsemćwzal
Ochrona własności intelektualnej115x
Systemy sterowania układami elektromechanicznymi322158x
Podstawy robotyki23015x
Praktyka zawodowa-specjalnościowa 35160x
Przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie do obrony150x
Seminarium dyplomowe360x
Warsztaty specjalizacyjne140 lub 30x
Razem:306730160860

Kwalifikacja:

Ze szczegółowymi kryteriami kwalifikacji można zapoznać się na stronie: https://irk.ans.pila.pl/