Akademia Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile - Centralny System UwierzytelnianiaNie jesteś zalogowany | zaloguj się
Kierunki studiów > Wszystkie studia > Ekonomia > Ekonomia studia magisterskie

Ekonomia studia magisterskie (EEK-NM)

drugiego stopnia
niestacjonarne, 2-letnie (4 semestry)
Język: polski

 EKONOMIA – studia niestacjonarne II˚ magisterskie

 OPIS KIERUNKU STUDIÓW

Studia magisterskie na kierunku ekonomia to kompleksowe zestawienie poszerzonej wiedzy ogólnoekonomicznej oraz specjalistycznej w zakresie trzech specjalności: rachunkowość i doradztwo finansowe, ekonomia menadżerska oraz logistyka transportu.

Z uwagi na praktyczny charakter kierunku, skupiono znaczną uwagę na technikach i metodach, które z powodzeniem będą mogły być wykorzystane w postaci umiejętności i kompetencji na rynku pracy. Duży nacisk został położony na rozszerzanie wiedzy, umiejętności i kompetencji w zakresie języków obcych. Studenci kierunku przygotowywani są językowo (język angielki lub język niemiecki) w zakresie czterech przedmiotów takich jak: język obcy I, język obcy II, język specjalistyczny i przedmiot w języku obcym (etyka gospodarcza).

W przedmiotach ogólnych i kierunkowych kluczowe jest podejście do problemów ekonomicznych w przy wykorzystaniu różnorodnych metod i technik, w tym także metod ilościowych. Oprócz zaawansowanej mikroekonomii i makroekonomii student ma możliwość weryfikacji zdobytej wiedzy podczas przedmiotu zastosowanie oprogramowania analitycznego w badaniach makro- i mikroekonomicznych.

Ogólna wiedza z zakresu m.in. E-biznesu, ekonomii międzynarodowej czy ekonomii zrównoważonego rozwoju pozwoli absolwentowi kierunku posiąść szerokie horyzonty w zaawansowanej materii ekonomicznej, z podkreśleniem bieżących problemów na świecie. Z uwagi na rosnące oczekiwania rynku pracy na szeroko rozumianych specjalistów m.in. w zakresie rachunkowości, czy prowadzenia działalności gospodarczej w planie studiów wypracowano przestrzeń dla zagadnień w zakresie protokołu dyplomatycznego i etykiety menedżera. Uzupełnieniem wskazanych obszarów ogólnych są trzy grupy zajęć do wyboru w zakresie tzw. specjalności. Specjalności uruchomione zostaną w przypadku zainteresowania przez określoną ilość studentów.

SPECJALNOŚCI W RAMACH KIERUNKU

 Rachunkowość i doradztwo finansowe

Studia na specjalności Rachunkowość i doradztwo finansowe umożliwiają zdobycie wszechstronnej wiedzy kierunkowej, która pogłębia znajomość rachunkowości i doradztwa podatkowo-finansowego przedsiębiorstw w stosunku do studiów pierwszego stopnia.

W grupie poprzez takie przedmioty jak zaawansowana rachunkowość finansowa I i II umożliwia studentom uzyskanie zaawansowanej wiedzy oraz umiejętności z zakresu prowadzenia ewidencji księgowej różnego rodzaju podmiotów. Zajęcia odbywają się w laboratoriach komputerowych, gdzie każdy student ma możliwość pracy na popularnych programach księgowych  firmy Comarch - ERP OPTIMA i XL.

Zagadnienia poruszane w ramach m.in. przedmiotu Audyt i kontrola finansowa w przedsiębiorstwie umożliwią zdobycie wiedzy z zakresu controllingu, który jest wykorzystywany w każdym przedsiębiorstwie i organizacji. Z kolei na wzrost kompetencji z zakresu doradztwa wpłyną takie przedmioty jak: Podstawy doradztwa podatkowego oraz Doradztwo finansowo-ubezpieczeniowe.

Studenci poprzez realizację przedmiotów zaawansowana rachunkowość zarządcza I i II  zdobywają kompetencje z zakresu przygotowania i wykorzystania informacji z rachunkowości w podejmowaniu decyzji. W programie Studiów szczególny nacisk położono na praktyczne aspekty pracy służb rachunkowości, jak również podmiotów prowadzących usługowo księgi rachunkowe poprzez zaproponowanie takich przedmiotów jak Praktyczne aspekty usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych czy Marketing usług finansowych i księgowych.

Absolwenci będą przygotowani do sporządzania i analizowania sprawozdań zorientowanych na wspomaganie zarządzania na poziomie operacyjnym i strategicznym. Poprzez realizację programu specjalności Studenci rozwiną praktyczne umiejętności dotyczące wykorzystania informacji z rachunkowości w procesie zarządzania, stosowania różnych instrumentów rachunkowości zarządczej i controllingu, zarządzania kosztami i wynikami, przygotowania planów finansowych oraz przeprowadzania kontroli zarządczej. Absolwenci mogą pracować jako dyrektorzy finansowi, menedżerowie wszystkich szczebli zarządzania, analitycy finansowi, controllerzy, konsultanci biznesowi i niezależni eksperci w przedsiębiorstwach krajowych i międzynarodowych.

Celem studiów jest przygotowanie specjalistów z zakresu rachunkowości finansowej, zarządczej i budżetowej jednostek krajowych, jak i zagranicznym, analizy ekonomicznej  i finansowej oraz doradztwa podatkowego i finansowego osób fizycznych i prawnych.

Ekonomia menedżerska

Zdobyte przez Absolwentów kierunku ekonomia o specjalności ekonomia menedżerska umiejętności i kompetencje, pozwolą zaspokoić zapotrzebowanie rynku na pracowników potrafiących podejmować skuteczne decyzje, szczególnie na stanowiskach menedżerskich. Absolwenci posiądą poszerzoną wiedzę nt. nowoczesnych metod zarządzania, analizy ekonomiczno-finansowej inwestycji, praktycznych aspektów działalności i finansowania przedsiębiorstwa, zasad prowadzenia działalności gospodarczej, konstruowania i wykorzystywania instrumentarium niezbędnego do tworzenia, realizacji i kontroli strategii przedsiębiorstwa.

Przedmioty realizowane na specjalności dotyczą także poszerzonej wiedzy z zakresu zarządzania w przedsiębiorstwie, m.in. informacją, ryzykiem czy personelem. Absolwent poprzez osiągnięte efekty uczenia się w poszczególnych przedmiotach posiada zaawansowaną wiedzę, niezbędną w pełnionej roli menedżera podmiotów zarówno publicznych i jak i prywatnych. Atutem grup przedmiotów do wyboru jest prowadzenie w ich ramach przedmiotów przez praktyków, którzy są zatrudnieni w Uczelni. Pod uwagę należy wziąć także szeroki zakres poszerzonej wiedzy prawniczej, m.in. w zakresie przedmiotów takich jak: prawo własności intelektualnej, prawo karne skarbowe czy prawo w e-biznesie.

Interesariusze zewnętrzni w procesie ankietowania wskazali także na kompetencje miękkie absolwentów, z podkreśleniem wysokiego poziomu komunikacji, motywacji i zaangażowania w pracy w zespole. Aspekty te będą stanowiły część programu studiów na wskazanej specjalności.

Logistyka transportu

Studia na specjalności LOGISTYKA TRANSPORTU zapewniają wykształcenie  specjalistów, którzy uzyskują podstawę do pracy w zakresie logistyki  transportu ludzi i ładunków, projektowania logistyki systemów  transportowych, a zwłaszcza z realizacją zadań wynikających z nowoczesnego łańcucha dostaw, dystrybucji i zarządzania przy zastosowaniu nowoczesnych narzędzi informatycznych.

Zdobyte przez absolwentów umiejętności i kompetencje, pozwolą zaspokoić zapotrzebowanie rynku na pracowników potrafiących podejmować skuteczne decyzje, szczególnie na stanowiskach związanych z transportem bądź logistyka. Absolwenci posiądą poszerzoną wiedzę nt. nowoczesnych systemów transportowych i logistycznych, projektowania procesów logistycznych, zasad działania spedycji zarówno krajowej jak i międzynarodowej, logistyki i zarządzanie łańcuchami dostaw oraz  transportem  krajowego i międzynarodowego. Przedmioty realizowane na tzw. specjalności dotyczą także poszerzonej wiedzy inżynierii procesów przewozowych i logistycznych, funkcjonowania centr logistycznych i magazynów oraz systemów teleinformatycznych występujących w transporcie i logistyce.

Ponadto absolwenci specjalności logistyka transportu mogą pracować w działach transportu w przedsiębiorstwach, centrach logistycznych i dystrybucyjnych, specjalistycznych firmach świadczących usługi transportowe bądź logistyczne, zakładach transportu regionalnego i miejskiego, przedsiębiorstwach transportowych i spedycyjnych, jednostkach zarządzających bezpieczeństwem ruchu drogowego.

SYLWETKA ABSOLWENTA

Absolwenci kierunku są przygotowani do podjęcia pracy na stanowiskach menadżerów, kierowników działów analitycznych, agencjach badań rynków, bankach, firmach ubezpieczeniowych, biurach maklerskich, urzędach publicznych, jednostkach samorządowych, a także w roli asystentów kierownictwa oraz analityków biznesu. Mogą być także zatrudnieni w charakterze księgowych w biurach rachunkowych, przedsiębiorstwach oraz w charakterze konsultantów w zespołach i firmach doradczych, zajmujących się wdrażaniem i  eksploatacją informatycznych systemów zarządzania w organizacjach gospodarczych. 

Absolwent uzyskuje tytuł zawodowy magistra (dyplom ukończenia studiów II stopnia).

MIEJSCE SKŁADANIA DOKUMENTÓW

Biuro Obsługi Kierunku - bud. B, II piętro, p. 211

 tel. 67 352 26 11

WYMAGANE DOKUMENTY DO PODJĘCIA STUDIÓW

Od kandydatów na I rok studiów wymagane są następujące dokumenty w języku polskim lub przetłumaczone na język polski przez tłumacza przysięgłego: 

  1. podanie o przyjęcie na I rok studiów na ustalonym formularzu,
  2. kopia świadectwa dojrzałości poświadczona przez uczelnię lub notariusza,
  3. kopia dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich potwierdzona przez uczelnię lub notariusza
  4. kopia suplementu do dyplomu potwierdzona przez uczelnię lub notariusza – dotyczy absolwentów, którzy ukończyli studia w latach, w których był on wydawany, a w przypadku pozostałych studentów wypis z indeksu,
  5. aktualna fotografia zgodna z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych oraz zamieszczenie zdjęcia w formie elektronicznej w systemie Internetowej Rekrutacji Kandydatów,
  6. dowód opłaty rekrutacyjnej – 85,00 zł – osobno dla każdego wybranego kierunku,
  7. zaświadczenie o średniej ważonej punktami ECTS za studia, a w przypadku studentów, rozliczanych w systemie bez punktów ECTS jest to średnia arytmetyczna za studia pierwszego stopnia lub jednolite magisterskie,
  8. umożliwia się złożenie zaświadczenia o ukończeniu studiów pierwszego stopnia przez absolwentów, dla których nie upłynął ustawowy termin wydania dyplomu przez uczelnię,
  9. w przypadku złożenia świadectw i dyplomów zagranicznych oraz innych dokumentów z informacjami o przebiegu kształcenia należy dodatkowo złożyć ich tłumaczenie na język polski przez osoby wskazane w § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 marca 2015 roku w sprawie postępowania w celu uznania świadectwa lub innego dokumentu albo potwierdzenia wykształcenia lub uprawnień do kontynuacji nauki uzyskanych w zagranicznym systemie oświaty (Dz. U. z 2015 poz. 447 z późn.zm.).

Przyznawane kwalifikacje:

Magister

Dalsze studia:

Możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia doktoranckie na kierunku pokrewnym lub na studia podyplomowe.

Uprawnienia zawodowe:

nie dotyczy

Efekty kształcenia

Uwaga, istnieje więcej niż jedna wersja tego pola. Kliknij poniżej i wybierz wersję, którą chcesz wyświetlić:

Efekty uczenia się zostały zatwierdzone uchwałą nr XVII/61/22 Senatu Akademii Nauk Stosowanych im. Stanisława Staszica w Pile z dnia 19 maja 2022 roku w sprawie uchwalenia programu studiów II stopnia na kierunku Ekonomia o profilu praktycznym.

EFEKTY UCZENIA SIĘ DLA KIERUNKU EKONOMIA Z ZAKRESU WIEDZY:
K_W01 ma rozszerzoną wiedzę na temat funkcjonowania gospodarki, relacji zachodzących między jej podmiotami i otoczeniem w wymiarze mikro- i makroekonomicznym, funkcjonowania instytucji rynkowych, zakresu i form interwencji państwowej oraz wyzwań związanych z procesami integracji i globalizacji gospodarki światowej,
K_W02 posiada pogłębioną wiedzę w zakresie rozwoju nauk ekonomicznych, zmian paradygmatów ekonomii głównego nurtu i ekonomii heterodoksyjnej, powiązań pomiędzy teorią ekonomiczną a praktyką gospodarczą,
K_W03 zna i rozumie procesy związane z tworzeniem, zarządzaniem, optymalizacją produkcji/usług i rolą menedżera w tym procesie dla przedsiębiorstw o różnej skali działalności i strukturze własnościowej, a także zasady i instrumenty konkurencji i kooperacji podmiotów gospodarczych na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym,
K_W04 ma zaawansowaną wiedzę na temat głównych tendencji rozwojowych współczesnego świata, w szczególności w zakresie koncepcji rozwoju zrównoważonego, zagadnień związanych ze środowiskiem naturalnym i społeczno-ekonomicznymi aspektami wzrostu gospodarczego,
K_W05 posiada pogłębioną wiedzę na temat modelowania statystycznego i prognozowania dla oceny funkcjonowania przedsiębiorstw i instytucji gospodarki rynkowej, rynku pieniężnego i kapitałowego oraz polityki gospodarczej,
K_W06 ma rozszerzoną wiedzę w zakresie zasad prowadzenia rachunkowości finansowej i zarządczej, oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, controllingu i audytu oraz nowoczesnych systemów informatycznych wykorzystywanych w działalności podmiotów gospodarczych,
K_W07 posiada szeroką wiedzę na temat funkcjonowania powiązań międzynarodowych pomiędzy przedsiębiorstwami prywatnymi, jednostkami sektora finansowego, podmiotami sektora publicznego i instytucjami ponadnarodowymi, szczególnie w zakresie wymiany handlowej, transferów pieniężnych i kapitałowych, regulacji prawnych, polityki gospodarczej.

EFEKTY UCZENIA SIĘ DLA KIERUNKU EKONOMIA, SPECJALNOŚCI LOGISTYKA TRANSPORTU Z ZAKRESU WIEDZY:
K_W10 ma zaawansowaną wiedzę w zakresie procesów transportowych i logistycznych oraz procesów spedycyjnych oraz łańcucha dostaw oraz przewozu ładunków oraz zdarzeń komunikacyjnych.

EFEKTY UCZENIA SIĘ DLA KIERUNKU EKONOMIA Z ZAKRESU UMIEJĘTNOŚCI:
K_U01 potrafi formułować hipotezy dotyczące funkcjonowania przedsiębiorstw, gospodarki rynkowej, polityki gospodarczej oraz dobierać źródła i informacje niezbędne do analizy krytycznej i interpretacji zjawisk,
K_U02 potrafi wykorzystać posiadaną wiedzę do oceny sytuacji ekonomiczno-finansowej podmiotów gospodarczych i rozwiązywania zadań, szczególnie w zakresie złożonych problemów o charakterze rachunkowo-księgowym,
K_U03 potrafi sformułować, ocenić i rozwiązać problem z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem i funkcją menedżera oraz znaleźć sposoby wdrożenia nowych, innowacyjnych rozwiązań,
K_U04 potrafi wykorzystać wiedzę w zakresie paradygmatów ekonomii i ich związków z praktyką do prowadzenia debaty na temat funkcjonowania podmiotów gospodarczych,
K_U05 potrafi kierować pracą zespołu przy opracowywaniu innowacyjnych projektów wdrożeniowych w zakresie zarządzania przedsiębiorstwem, określić pozycję menedżera w tym procesie, jak również samodzielnie planować i realizować rozwój jednostki w przyszłości,
K_U06 potrafi komunikować się z innymi studentami i osobami z otoczenia rynkowego (w tym pracownicy, pracodawcy) w zakresie problemów związanych z zarządzaniem przedsiębiorstwem i analizy ekonomiczno-finansowej,
K_U08 potrafi dokonać oceny procesów zachodzących w globalnej gospodarce i dokonać krytycznej analizy i interpretacji zjawisk o charakterze ekonomiczno-społecznym i środowiskowym w kontekście paradygmatu zrównoważonego rozwoju,
K_U10 potrafi posługiwać się językiem obcym na poziomie B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego oraz specjalistyczną terminologią.

EFEKTY UCZENIA SIĘ DLA KIERUNKU EKONOMIA, SPECJALNOŚCI LOGISTYKA TRANSPORTU Z ZAKRESU UMIEJĘTNOŚCI:
K_U11 potrafi zastosować wiedzę dotyczącą systemów, procesów, infrastruktury transportowej i logistycznej, spedycji, łańcucha dostaw oraz zdarzeń komunikacyjnych.

EFEKTY UCZENIA SIĘ DLA KIERUNKU EKONOMIA, SPECJALNOŚCI LOGISTYKA TRANSPORTU Z ZAKRESU KOMPETENCJI SPOŁECZNYCH:
K_K01 jest gotów do krytycznej oceny posiadanej wiedzy ekonomicznej i wykorzystywania jej dla celów odpowiedzialnego rozwoju kwalifikacji zawodowych,
K_K02 poprzez zdobycie szerokiej wiedzy ekonomicznej jest gotów do myślenia i działania w sposób przedsiębiorczy i inicjowania działań na rzecz interesu miejsca pracy i otoczenia,
K_K03 rozumie potrzebę uczenia się przez całe życie dla podnoszenia kwalifikacji zawodowych w zakresie rachunkowości i zarządzania oraz wykazuje gotowość jej uzupełniania i doskonalenia,
K_K04 poprzez znajomość wiedzy prawniczej jest gotów do pełnienia swojej roli zawodowej w zakresie przestrzegania reguł prawnych, zasad etyki i podtrzymania etosu zawodu,
K_K05 dzięki znajomości zasad zrównoważonego rozwoju jest gotów do inspirowania i organizowania działań na rzecz społeczności i środowiska naturalnego,
K_K06 jest świadomy procesów zachodzących we współczesnej gospodarce, relacji międzynarodowych pomiędzy przedsiębiorstwami, rynkami pieniężnymi i kapitałowymi oraz polityką gospodarczą i gotów do uznawania tej wiedzy dla rozwiązywania problemów o charakterze poznawczym i praktycznym.

Plan studiów:

Oznaczenia wykorzystane w siatkach:
wyk - Wykład
egz - Egzamin
lab - Laboratorium
p - Praktyka
pro - Projekty
sem - Seminarium
ćw - Ćwiczenia
x - Ocena końcowa
z - ZAL
zo - Zaliczenie na ocenę
3 semestr, Ekonomia, Logistyka transportu, studia niestacjonarne, drugiego stopniaECTSwykegzlabpprosemćwzal
Ekonomia zrównoważonego rozwoju4915x
Język angielski specjalistyczny230zo
Wnioskowanie statystyczne4915 lub 24x
Logistyka miejska4999x
Praktyka zawodowa I8240x
Seminarium magisterskie II530x
Spedycja krajowa i międzynarodowa3159x
Razem:30424824093015
3 semestr, Ekonomia, Rachunkowość i doradztwo finansowe, studia niestacjonarne, drugiego stopniaECTSwykegzlabpprosemćwzal
Ekonomia zrównoważonego rozwoju4915x
Język angielski specjalistyczny230zo
Wnioskowanie statystyczne4915 lub 24x
Praktyczne aspekty prowadzenia biura rachunkowego3159x
Praktyka zawodowa I8240x
Seminarium magisterskie II518x
Zaawansowana rachunkowość zarządcza II41515x
Razem:301845240151839
3 semestr, Ekonomia, Ekonomia menedżerska, studia niestacjonarne, drugiego stopniaECTSwykegzlabpprosemćwzal
Ekonomia zrównoważonego rozwoju4915x
Język angielski specjalistyczny230zo
Wnioskowanie statystyczne4915 lub 24x
Analiza ekonomiczno-finansowa inwestycji41515x
Finansowe aspekty funkcjonowania organizacji31515x
Praktyka zawodowa I8240x
Seminarium magisterskie II518 lub 30x
Razem:30483024045
4 semestr, Ekonomia, Ekonomia menedżerska, studia niestacjonarne, drugiego stopniaECTSwykegzlabpprosemćwzal
Etyka gospodarcza/(Autorski wykład w języku angielskim)39x
Prognozowanie gospodarcze4915 lub 24x
Protokół dyplomatyczny i etykieta menedżera215x
Menedżer w sektorze publicznym i prywatnym4151515x
Praktyka zawodowa II8240x
Prawo karne skarbowe399x
Seminarium magisterskie III618 lub 30x
Razem:30332401548

Kwalifikacja:

Ze szczegółowymi kryteriami kwalifikacji można zapoznać się na stronie: https://irk.ans.pila.pl/