Prawo w praktyce pielęgniarskiej PPI-SM>PWPP
Celem przedmiotu jest przygotowanie do wykonywania zawodu poprzez wykształcenie umiejętności korzystania z aktów prawnych oraz przedstawienie zagadnień prawnych odnoszących się do praktyki pielęgniarskiej, w szczególności zaznajomienie studentów ze zdarzeniami medycznymi, błędami medycznymi w pielęgniarstwie, odpowiedzialnością karną, cywilną i zawodową oraz systemem ubezpieczeń w zakresie odpowiedzialności cywilnej, zaznajomienie studentów z zasadami i prawem wykonywania zawodu pielęgniarki, uwarunkowaniami prawnymi przetwarzania danych wrażliwych w systemie ochrony zdrowia oraz przepisami dotyczącymi praw i obowiązków pielęgniarki.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
A.W6. + 1 + zna skutki prawne zdarzeń medycznych,,A.W8. + 3 + zna system ubezpieczeń w zakresie odpowiedzialności cywilnej,,A.W7. + 2 + zna istotę błędów medycznych w pielęgniarstwie w kontekście niepowodzenia w działaniach terapeutyczno-pielęgnacyjnych,,A.W9. + 4 + zna uwarunkowania prawne przetwarzania danych wrażliwych w systemie ochrony zdrowia,,A.W26. + 5 + zna Europejską Konwencję o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.,A.U4. + 7 + kwalifikuje daną sytuację zawodową w odniesieniu do prawa cywilnego, karnego i zawodowego,,A.U3. + 6 + ocenia zdarzenia w praktyce zawodowej pielęgniarki w kontekście zgodności z przepisami prawa oraz możliwości i sposobów dochodzenia roszczeń, a także wskazywać możliwości rozwiązania danego problemu,,A.U5. + 8 + analizuje przyczyny błędów medycznych i proponować działania zapobiegawcze,,A.K2. + 9 + jest gotowy do formułowania opinii dotyczących różnych aspektów działalności zawodowej i zasięgania porad ekspertów w przypadku trudności z samodzielnym rozwiązaniem problemu.
Kryteria oceniania
ćwiczenia Egzamin pisemny, PEU: 4,5,6,7 podst oc: kryt_zal: oceny: 0 - 100 % Bardzo dobry 0 - -1 % Dobry plus 0 - -1 % Dobry 0 - -1 % Dostateczny plus 0 - -1 % Dostateczny Prezentacja, PEU: 4,5,6,7,8,9 podst oc: Podstawą oceny jest przygotowana i omówiona przez studentów prezentacja na wybrany temat. kryt_zal: 5,0 - Bardzo dobre opanowanie całokształtu wiedzy, umiejętności i kompetencji opisanych w PEU, powiązane ze zdolnością do ich wartościowania oraz umiejętnością wskazania i omówienia możliwości aplikacyjnych oraz przygotowania materiałów możliwych do zastosowania w praktyce społecznej; 4,5 - Dobre opanowanie całokształtu wiedzy, umiejętności i kompetencji opisanych w PEU, umiejętność wskazania i omówienia możliwości aplikacyjnych w przedmiotowym zakresie, oraz przygotowania materiałów możliwych do zastosowania w praktyce resocjalizacyjnej; 4,0 - Dobre opanowanie większości wiedzy, umiejętności i kompetencji opisanych w PEU, umiejętność wskazania i omówienia możliwości aplikacyjnych z tego zakresu; 3,5 - Wiedza, umiejętności i kompetencje opisane w PEU opanowane na dostatecznym poziomie, umiejętność wskazania i omówienia możliwości aplikacyjnych z tego zakresu; 3,0 - Wiedza, umiejętności i kompetencje opisane w EK opanowane w podstawowym zakresie, wybiórcza umiejętność wskazania możliwości aplikacyjnych w przedmiotowym zakresie. oceny: 0 - 100 % Bardzo dobry 0 - -1 % Dobry plus 0 - -1 % Dobry 0 - -1 % Dostateczny plus 0 - -1 % Dostateczny ,wykład Prezentacja, PEU: 4,6,7 podst oc: kryt_zal: oceny: 0 - 100 % Bardzo dobry 0 - -1 % Dobry plus 0 - -1 % Dobry 0 - -1 % Dostateczny plus 0 - -1 % Dostateczny Egzamin pisemny, PEU: 1,2,3,4,6,7 podst oc: Podstawą oceny jest egzamin pisemny składający się z 3 pytań otwartych. kryt_zal: 5,0 - Bardzo dobre opanowanie całokształtu wiedzy, umiejętności i kompetencji opisanych w PEU, powiązane ze zdolnością do ich wartościowania oraz umiejętnością wskazania i omówienia możliwości aplikacyjnych oraz przygotowania materiałów możliwych do zastosowania w praktyce społecznej; 4,5 - Dobre opanowanie całokształtu wiedzy, umiejętności i kompetencji opisanych w PEU, umiejętność wskazania i omówienia możliwości aplikacyjnych w przedmiotowym zakresie, oraz przygotowania materiałów możliwych do zastosowania w praktyce resocjalizacyjnej; 4,0 - Dobre opanowanie większości wiedzy, umiejętności i kompetencji opisanych w PEU, umiejętność wskazania i omówienia możliwości aplikacyjnych z tego zakresu; 3,5 - Wiedza, umiejętności i kompetencje opisane w PEU opanowane na dostatecznym poziomie, umiejętność wskazania i omówienia możliwości aplikacyjnych z tego zakresu; 3,0 - Wiedza, umiejętności i kompetencje opisane w EK opanowane w podstawowym zakresie, wybiórcza umiejętność wskazania możliwości aplikacyjnych w przedmiotowym zakresie. oceny: 0 - 100 % Bardzo dobry 0 - -1 % Dobry plus 0 - -1 % Dobry 0 - -1 % Dostateczny plus 0 - -1 % Dostateczny
Literatura
1.M. Nestorowicz, Prawo medyczne, Toruń 2016. 2.Mokrzycka A., Problemy dostępności opieki zdrowotnej w aktach prawnych, w: Golinowska S. (red.), Polityka zdrowotna wobec dostępności opieki zdrowotnej, wykluczenia oraz nierówności w zdrowiu, Opracowania PBZ, ISSN 1507-9163 IPiSS, Warszawa 2007. 3.Ustawa o zawodach pielęgniarki i położnej. 4.Ustawa o samorządzie pielęgniarek i położnych. 5.Ustawa o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. 6.Ustawa o działalności leczniczej. 7.Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. 8.Kodeks cywilny. 9.Kodeks pracy. 10.Kodeks karny.1.Konstytucja RP. 2.Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych. 3.Ustawa o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia. 4.Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: