Komunikowanie społeczne w ochronie zdrowia FFI-SM>KSOZ
Celem przedmiotu jest przekazanie nowoczesnej i praktycznej wiedzy z zakresu komunikacji międzyludzkiej, jej uwarunkowań i skuteczności wykształcenie i rozwijanie umiejętności skutecznego komunikowania się w zakresie różnorodnych form (komunikacja werbalna, niewerbalna) jak i środków komunikacji kształtowanie idei współpracy z zespołem interdyscyplinarnym i zasad komunikacji interpersonalnej oraz uświadomienie ich znaczenia w relacjach z pacjentem, rodziną i otoczeniem wykształcenie i rozwijanie umiejętności prowadzenia dyskusji, argumentacji, przygotowania wypowiedzi ustnej i pisemnej rozwijanie umiejętności pracy i komunikacji w grupie.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
STANDARD + G.W3. + problematykę z zakresu dyscyplin naukowych - psychologia, pedagogika, nauki socjologiczne, filozofia i bioetyka,,STANDARD + G.W12. + etyczne, prawne i społeczne uwarunkowania wykonywania zawodu fizjoterapeuty.,STANDARD + G.U11. + komunikować się z pacjentem i jego rodziną w atmosferze zaufania, z uwzględnieniem potrzeb pacjenta i jego praw,,STANDARD + G.U12. + komunikować się ze współpracownikami w zespole i dzielić się wiedzą,,STANDARD + KS1. + nawiązania i utrzymania pełnego szacunku kontaktu z pacjentem, a także okazywania zrozumienia dla różnic światopoglądowych i kulturowych,,STANDARD + KS6. + korzystania z obiektywnych źródeł informacji,,STANDARD + KS7. + wdrażania zasad koleżeństwa zawodowego i współpracy w zespole specjalistów, w tym z przedstawicielami innych zawodów medycznych, także w środowisku wielokulturowym i wielonarodowościowym,
Kryteria oceniania
ćwiczenia Kolokwium, PEU: G.U11.,G.U12.,KS1.,KS6.,KS7. podst oc: opanowanie całokształtu wiedzy, umiejętności i kompetencji opisanych w PEU, powiązane ze zdolnością do ich wartościowania oraz umiejętnością wskazania możliwości aplikacyjnych kryt_zal: oceny: 91 - 100 % Bardzo dobry 85 - 90 % Dobry plus 76 - 84 % Dobry 66 - 75 % Dostateczny plus 51 - 65 % Dostateczny ,wykład Kolokwium, PEU: G.W3.,G.W12. podst oc: opanowanie całokształtu wiedzy, umiejętności i kompetencji opisanych w PEU, powiązane ze zdolnością do ich wartościowania oraz umiejętnością wskazania możliwości aplikacyjnych kryt_zal: oceny: 91 - 100 % Bardzo dobry 85 - 90 % Dobry plus 76 - 84 % Dobry 66 - 75 % Dostateczny plus 51 - 65 % Dostateczny
Literatura
1. Dobek Ostrowska B., Podstawy komunikowania społecznego, Wrocław 2004. 2. Jacennik B., Komunikowanie społeczne w promocji i ochronie zdrowia, Warszawa 2010. 1. Łęcki K. , Szóstak A., Komunikacja interpersonalna w pracy socjalnej, Katowice 1999. 2. Nęcki Z., Komunikacja międzyludzka , Kraków 2000. 3. Sokołowski M., Media i społeczeństwo: nowe strategie komunikacyjne Toruń 2008. 4. Stafańska-Klar R., Komunikowanie się a jakość życia człowieka, uwarunkowania psychologiczno-społeczne Racibórz 2009.
Więcej informacji
Więcej informacji o poziomie przedmiotu, roku studiów (i/lub semestrze) w którym się odbywa, o rodzaju i liczbie godzin zajęć - szukaj w planach studiów odpowiednich programów. Ten przedmiot jest związany z programami:
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: