Kliniczne podstawy fizjoterapii w kardiologii i kardiochirurgii (Kliniczne podstawy fizjoterapii V) FFI-SM>KPKIK
Podstawowe zagadnienia z zakresu pracy układu krążeniowego, najczęściej występujących wad wrodzonych, nabytych, chorób sercowo-naczyniowych. Wstęp do rehabilitacji.
Koordynatorzy przedmiotu
Efekty kształcenia
STANDARD + D.W6. + ogólne zasady podmiotowego i przedmiotowego badania kardiologicznego, neurologicznego, ortopedycznego i geriatrycznego,,STANDARD + KS6. + korzystania z obiektywnych źródeł informacji,,STANDARD + D.U28. + przeprowadzić podstawowe pomiary i próby czynnościowe, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa, w tym pomiar tętna, pomiar ciśnienia tętniczego, test marszowy, test wstań i idź (get up and go), próbę czynnościową na bieżni ruchomej według protokołu Bruce’a oraz według zmodyfikowanego protokołu Naughtona oraz próbę wysiłkową na cykloergometrze,STANDARD + D.U29. + planować, dobierać - w zależności od stanu klinicznego i funkcjonalnego pacjenta - i wykonywać zabiegi z zakresu fizjoterapii u pacjentów z niewydolnością serca, nadciśnieniem, chorobą niedokrwienną serca, po zawale serca, zaburzeniami rytmu serca i nabytymi wadami serca,STANDARD + D.U30. + planować, dobierać - w zależności od stanu klinicznego i funkcjonalnego pacjenta - i wykonywać zabiegi z zakresu fizjoterapii u pacjentów zakwalifikowanych do operacji serca, po zabiegach kardiochirurgicznych, z wszczepionym stymulatorem serca oraz po leczeniu metodami kardiologii interwencyjnej,STANDARD + D.U37. + planować, dobierać - w zależności od stanu klinicznego i funkcjonalnego pacjenta - i wykonywać zabiegi fizjoterapeutyczne u pacjentów z czynnościowymi i organicznymi chorobami naczyń obwodowych oraz pacjentów po amputacji z przyczyn naczyniowych(ostrych i przewlekłych), w chorobach z przewagą zaburzeń restrykcyjnych oraz w chorobach z przewagą zaburzeń obturacyjnych,,STANDARD + D.W15. + zasady postępowania z pacjentem: nieprzytomnym, w okresie ostrej niewydolności krążenia, w okresie ostrej niewydolności oddechowej, we wstrząsie, ze zdiagnozowaną sepsą, wentylowanym mechaicznie, po urazie czaszkowo-mózgowym oraz po urazie mnogim ciała;,STANDARD + C.W3. + etiologię, patomechanizm, objawy, przebieg najczęstszych chorób w zakresie: kardiologii i kardiochirurgii, pulmunologii, chirurgii, ginekologii i połóżnictwa, geriatrii, psychiatrii, intensywnej terapii, onkologii i medycyny paliatywnej, w stopniu umożliwiającymi racjonalne stosowanie środków fizjterapii;,STANDARD + D.W4. + zasady diagnozowania oraz ogólne zasady i sposoby leczenia w najczęstszych chorobach w zakresie: kardiologii i kardiochirurgii, pulmunologii, chirurgii, ginekologii i położnictwa, geriatrii, psychiatrii, intensywnej terapii, onkologii i medycyny paliatywnej, w stopniu umożliwiającym racjonalne stosowanie środków fizjoterapii;,STANDARD + D.W8. + wyniki testów wysiłkowych w fizjoterapii kardiologicznej i pulmunologicznej (test na ergometrze rowerowym, bieżni ruchomej, testy marszowe, test spiroergometryczny), skalę niewydolności serca NYHA (New York Heart Asscoiation) oraz równoważnika metabolicznego MET;
Literatura
1. Nowak Z., Podstawy kompleksowej rehabilitacji kardiologicznej, PZWL, Warszawa 2015. 2. Wysokiński A., Kardiologia zabiegowa, PZWL, Warszawa 2020, wyd. 1. 3. Smolis-Bąk E., Kazimierska B. (red.), Fizjoterapia w kardiologii, Lapisart 2013.1.Mamcarz A., Janiszewski M., Kuch M., Rehabilitacja kardiologiczna, Medical Education 2014.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: