Kliniczne podstawy fizjoterapii w intensywnej terapii (Kliniczne podstawy fizjoterapii XI) FFI-SM>KPITER
Opieka nad pacjentem w szczególnej sytuacji, w oddziale intensywnej terapii. Specyfika pracy, zagrożenia, rola terapeuty.
Koordynatorzy przedmiotu
W cyklu 2022/2023-Z: | W cyklu 2023/2024-Z: | W cyklu 2020/2021-L: | W cyklu 2021/2022-Z: | W cyklu 2019/2020-L: |
Efekty kształcenia
STANDARD + D.W3. + etiologię, patomechanizm, objawy i przebieg najczęstszych chorób w zakresie: kardiologii i kardiochirurgii, pulmonologii, chirurgii, ginekologii i położnictwa, geriatrii, psychiatrii, intensywnej terapii, onkologii i medycyny paliatywnej, w stopniu umożliwiającym racjonalne stosowanie środków fizjoterapii,,STANDARD + D.W4. + zasady diagnozowania oraz ogólne zasady i sposoby leczenia w najczęstszych chorobach w zakresie: kardiologii i kardiochirurgii, pulmonologii, chirurgii, ginekologii i położnictwa, geriatrii, psychiatrii, intensywnej terapii, onkologii i medycyny paliatywnej, w stopniu umożliwiającym racjonalne stosowanie środków fizjoterapii,,STANDARD + D.W5. + zasady postępowania z pacjentem: nieprzytomnym, po urazie wielomiejscowym i wielonarządowym, z uszkodzeniem kręgosłupa i rdzenia kręgowego, kończyny górnej i kończyny dolnej, w zakresie bezpiecznego stosowania metod fizjoterapii,,STANDARD + D.U1. + przeprowadzić szczegółowe badanie dla potrzeb fizjoterapii i testy funkcjonalne układu ruchu oraz zapisać i zinterpretować jego wyniki,,STANDARD + D.W15. + zasady postępowania z pacjentem: nieprzytomnym, w okresie ostrej niewydolności krążenia, w okresie ostrej niewydolności oddechowej, we wstrząsie, ze zdiagnozowaną sepsą, wentylowanym mechanicznie, po urazie czaszkowo-mózgowym oraz po urazie mnogim ciała;,STANDARD + D.U3. + dokonać oceny stanu układu ruchu człowieka w warunkach statyki i dynamiki (badanie ogólne, odcinkowe, miejscowe), przeprowadzić analizę chodu oraz zinterpretować uzyskane wyniki,,STANDARD + D.U4. + dobierać - w zależności od stanu klinicznego i funkcjonalnego pacjenta - i wykonywać zabiegi z zakresu fizjoterapii u osób po urazach w obrębie tkanek miękkich układu ruchu leczonych zachowawczo i operacyjnie, po urazach w obrębie kończyn (stłuczeniach, skręceniach, zwichnięciach i złamaniach) leczonych zachowawczo i operacyjnie, po urazach kręgosłupa bez porażeń oraz w przypadku stabilnych i nies,STANDARD + KS4. + przestrzegania praw pacjenta i zasad etyki zawodowej
Literatura
1. Anestezjologia i intensywna terapia : podręcznik dla studentów medycyny / red. Kamiński Bogdan ; red. Kublera Andrzej. - Warszawa : Wydaw. Lekarskie PZWL, 2002. 2. Wielka fizjoterapia. T. 1 / pod red. Zbigniewa Śliwińskiego i Aleksandra Sieronia przy współpracy redakcyjnej Agaty Stanek. - Wrocław : Elsevier Urban & Partner, copyright 2014. Hueter-Becker A., Doelken M. wyd. pol. Szczegielniak J., Badanie kliniczne w fizjoterapii, Edra Urban & Partner, Wrocław 2018, wyd. 1.
Więcej informacji
Dodatkowe informacje (np. o kalendarzu rejestracji, prowadzących zajęcia, lokalizacji i terminach zajęć) mogą być dostępne w serwisie USOSweb: